POMÁHÁME KDYŽ PRODÁVÁME - Z každé objednávky nad 500 Kč věnujeme 10 Kč na pomoc útulkům a zařízením starajícím se o opuštěná zvířata, nebo zvířata v nouzi. Pro více informací klikněte !ZDE!
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Ne, 10-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Novinky
23.07.2021
První měsíc za námi + stav prodejny
Uteklo to jako voda a za námi je první měsíc provozu našeho eshopu. Za toto krátké období se nám podařilo nastřádat mnoho velmi důležitých provozních... číst celé
08.06.2021
Dalo to práci, ale je to tady!
Slzy, pot a utrpení :-). Tak nějak bych shrnul proces tvoření eshopu. Tím spíš, pokud se jedná o Váš první eshop. Když je ale vše hotovo, člověk se mu... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
28.12.2021 Hlodavci
Chov - Křeček zlatý (křeček syrský)
Křeček zlatý je nenáročný domácí mazlíček, tedy pokud víte jak se o něj starat. Neexistuje snad jiné zvíře, jež by bylo kvůli neznalosti majitelů tak ... číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Informace o zvířatech
  3. Hlodavci
  4. Chov - Křeček zlatý (křeček syrský)
28.12.2021
Hlodavci

Chov - Křeček zlatý (křeček syrský)

Pořízení křečka

Pokud se rozhodnete pro chov křečka syrského, jako nejsnažší cesta se jeví návštěva nejbližšího obchodu se zvířaty. Zde je potřeba se zastavit a říci si, že to je zároveň ta nejhorší možná cesta. Křečkům ve zverimexech nikdo nevěnuje a nejsou tudíž vůbec socializovaní. Dost často jsou taky drženi ve skupinách pohromadě, což zvířata stresuje. Navíc neodděleně samice od samců, takže si domů můžete jednoduše přinést i překvapení v podobě březí samice. Zdravotní stav zvířat může být taktéž trystní, protože jim není poskytována náležitá péče a viditelně nemocná zvířata jsou pouze odstraňována z prodejních boxů.

Poohlédněte se tedy po nějakém solidním chovateli ve svém okolí a to i kdyby jste si měli pro křečka hodinku zajet. Odměnou Vám bude zdravé, socializované zvíře u kterého nebudete muset okamžitě řešit veterinární péči, nebo dokonce brzký úhyn křečka.

Chování křečka

Křeček zlatý je velmi zajímavý domácí mazlíček. To ale nutně neznamená, že je vhodný pro každého. Je nutné vzít v úvahu, že se jedná o striktně solitérního tvora, který nesnese přítomnost jiného jedince stejného druhu. Chov křečků po hromadě tedy mazlíky extrémně stresuje a dochází mezi nimi k nepřetržitým šarvátkám, které jednoduše vyústí ve smrt.

Tady je nutné zmínit, že tato samotářskost se přenáší i do vztahu s člověkem. Křeček si při správné manipulaci bez problémů zvykne na lidskou ruku a manipulaci, nicméně kontakt s člověkem ho nijak výrazně netěší, pokud se tedy nejedná o dostávání pochutin. Pokud hledáte zvíře, které Vám nadšeně bude skákat do náruče a bude blahem bez sebe z každého podrbání, křeček zlatý to určitě není.

Zároveň se jedná o noční zvíře. Lili, křeček zlatý bezsrstý, kterého chovám já, například začíná být aktivní až okolo půlnoci, což je jistě také nutné brát v úvahu. Především proto, jestli budete mít prostor si Vašeho křečka užít, nebo se jenom budete dívat na prázdný box z kterého přes noc mizí jídlo.

Co se kousání u křečka syrského týče, panuje přesvědčení, že prostě koušou. To není tak docela pravda. Socializovaný křeček o kterého se správně staráte, kousat určitě nebude. Kousání křečci používají jako projev vrcholné nespokojenosti a to především v případě, že mají strach, nebo jsou extrémně stresovaní.

Výše zmíněné odstavce naznačují, že se v případě křečka nejedná o mazlíčka vhodného pro malé děti, které mají potřebu si se zvířetem neustále hrát a mazlit se s ním. Před pořízením křečka pro Vaší ratolest tedy zvažte, zda-li je dítě dostatečně vyspělé k pochopení toho, co je křečet za zvíře, jaké má potřeby a že se rozhodně nejedná o hračku, nebo lásku rozdávajícího mazlíčka.

V přírodě křečci tráví celé dny hledáním a ukládáním potravy a proto se jedná o velmi aktivní zvířata, která potřebují dostatek prostoru a a podnětů. O tom se více zmíníme v sekci "V čem chovat křečka".

Ochočování křečka zlatého

Pokud jste poslechli naší radu a pořídili si křečka od solidního chovatele, bude už na kontakt s člověkem zvyklý, což Vám zásadne usnadní práci. Křeček má velmi špatný zrak a nerozezná téměř nic a proto se většinově řídí svým čichem, který je naopak velmi dobrý. Důležité je tedy, aby si zvykl na pach Vašich rukou a především se s ním dostával denně do kontaktu. Křečci velmi rychle zapomínají a už po týdnu, kdy by neměl kontakt s Vaší rukou neví kdo jste.

Než ke křečkovi dáte ruku, ujistěte se, že na ní nemáte žádné pachy potenciální potravy a nebo naopak ruka čerstvě není umyta mýdlem. Nejlepší je přirozený pach Vaší ruky. Pokud s ochočováním začínáte, cesta vede rozhodně skrze potravu. Křečkovi po ubikaci v žádném případě nenahánějte a vždy počkejte, až projeví zájem sám. Nejdříve nabízejte křečkovi kousky potravy mezi prsty, s rukou položenou nízko, aby nevypadala jako dráp dravce.

Když uvidíte, že postupem času křeček získává jistotu, můžete mu nabízet jídlo na dlani, aby se Vaší ruky více dotýkal, nebo si na ní dokonce vylezl. Čas od času se můžete pokusit křečka dotknout prstem jako pohlazení a tím ho více zvykat na Vaší manipulaci.

Pokud jste ve fázi, kdy si bez problémů křeček vyleze na Vaši dlaň, můžete ho zkusit lehce nadzvedávat, přikládat druhou ruku, více hladit a pracovat na tom, aby křeček byl zvyklý na různé způsoby interakce s Vaší rukou. Tímto způsobem se postupně dostanete k tomu, že křečka bude možné bez jeho stresování dlaněmi podebrat a při dobré socializaci dokonce prostě sebrat rukou.

Nutné je především sledovat chování křečka. Pokud od Vás utíká, škube sebou, nakopne Vás...to vše jsou znaky toho že moc tlačíte na pilu. Ochočení nepřijde během jednoho dne a může trvat i několik týdnů. Pokud budete tyto varovné signály ignorovat, rozhodně si koledujete o kousnutí.

Taktéž nikdy nerušte křečka, pokud spí a už vůbec na něj nesahejte. V té chvíli je křeček nejzranitelnější a riziko pokousání je nejvyšší.

Křečci se jedinec od jedince v charakteru liší. Některého vymazlíze tak, že vám v ruce usne. Jinému bude stačit, že si od Vás vezme pamlsek. Respektujte to a nikdy křečka do ničeho nenuťte. Dopřejte mu jenom to, co je mu příjemné.

V čem chovat křečka

Zde nastává kámen úrazu a častá chyba v chovu křečků vznikající z neznalosti. Předem uvedeme, že každá jedna klec, která je marketingově prodávána jako klec pro křečky svými rozměry silně křečkům nevyhovuje a chov křečka v takové kleci ji čisté týrání. Větší klece mají zase moc velké rozměry mezi mřížemi a jsou proto pro křečky velmi nebezpečné. Buď mohou nepozorovaně prolézt ven, nebo se v mřížích zaseknou a způsobí si zranění či uhynou.

Již jsme zmínili, že křeček zlatý je velmi aktivní zvíře a potřebuje proto prostor. Nejvhodnější chovné zařízení je tedy prostý průhledný plastový box....čím větší plošný rozměr, tím lepší. Já svojí Lilinku chovám v boxu o rozměrech 70x50x40cm a to bych považoval za vyhovující minimum.

Chovem v takovém boxu poskytnete křečkovi dostatek prostoru pro běhání a také pro výbavu, která je nezbytná. Základem je dostatečně hluboká vrstva podestýlky. Čím hlubší, tím lepší. 15cm je minimum. Křečci velmi rádi hrabou a hluboká vrstva substrátu jim tedy tuto možnost poskytne. Zároveň do podestýlky můžete po různu schovávat potravu a simulovat tak křečkovi přirozené hledání potravy a naplnit mu tak den aktivitou. Proč dávat potravu do mysky, kde jí křeček za minutu nabere do lícních torb a odnese do domečku, když ho můžete denně na nějaký čas zabavit.

Jako podestýlku používejte pouze bezprašné produkty. Já používám bezprašné hobliny (zde v prodeji na našem e-shopu), ale možností je více, třeba papírové pelety. Jakékoliv prašné podestýlky jsou pro křečky velmi nebezpečné. Pokud se jim dostanou do očí, mají zaděláno na vážné zdravotní potíže.

Další věc co nesmí v ubikaci chybět je zdroj čisté pitné vody. Buďto můžete do boxu umístit napáječku, nebo misku s vodou. Já preferuji misku, protože napáječka se v plastovém boxu špatně uchycuje. V případě použití misky dbejte na čistotu vody a její měnění každý den. Vhodným umístěním mysky zabráníte znečíštění vody podestýlkou. Já mám těžkou hliněnou misku umístěnou na placaté střeše rozmerného domečku.

Nutností je také vhodný domeček. Jako nejlepší varianta se jeví dřevený skládací domeček s vyndavací střechou. Ta Vám pomůže kontrolovat stav nory bez nutnosti zvedat celý domeček. Nevhodné jsou domečky spojené hřebíky. Křečci mohou domečky kousat a brzy odhalí hřebíky o které se mohou jednoduše zranit. Domeček by neměl mít podlahu. Já to řeším tak, že mám domeček zapuštěný až na dno boxu do substrátu. Domeček jsem kompletně naplnil substrátem a křečkovi u vchodu jenom naznačil noru. On si pak vnitřek upravil hrabáním dle svých potřeb.

Vhodné je také nabídnout křečkovi hnízdní materiál. Zde není třeba vymýšlet nějaká komplikovaná řešení. Prostě natrhejte kuchyňské neobarvené a neparfémované papírové utěrky na proužky a rozmístěte je po boxu. Křeček si je posbírá a odnosí do domečku kde si udělá pohodlí.

Pro křečky syrské kteří mají na rozdíl od mé Lili srst, je také vhodné do ubikace umístit hlubší mysku s jemným pískem pro křečky. Křečci se v píku rádi válí a tím si čistí srst od nečistot. Křeček pro křečky je možné nahradit i pískem pro činčili který prodáváme zde - nikdy nepoužívejte obyčejný písek.

To jsou naprosté základy. Pro křečka je nutné vymyslet i další věci, které ho zabaví. Rozmísťujte po boxu pamlsky, různé věci na okus a prolézačky - všechno křeček ocení. Skvělým pomocníkem je i vertikální běhací kolečko. Zde je nutné brát v potaz, že kolečko musí být plné (ne šprucle), nejlépe dřevěné a s minimálním průměrem 28cm. V čemkoliv menším sice bude křeček zlatý také běhat, ale ohnutí mu poškozuje páteř. Umístit dovnitř můžete cokoliv čím může křeček prolézat, ale zároveň ho to nevystavuje riziku. Čas od času vybavení boxu změňte, abyste křečkovi nabídli nové podněty.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

           

Kde nás najdete

Prodejna Pet Svět
Kotlářská 12,
Brno, 602 00

Po-St: 11:00-18:00
Čt: 9:00-16:00
Sobota: 11:00-14:00
Ne: Zavřeno

 

Kontakty
Zákaznická podpora Eshop-rychle
Zákaznická podpora Eshop-rychle
(Po-Ne, 10-16 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz